Proč bambusové / látkové pleny

27. prosince 2017 v 14:18 | MK |  Zdraví a nemoci
Už v těhotenství jsem věděla, že chci tzv. látkovat, používat pratelné pleny. Definitivně jsem se rozhodla po shlédnutí videa viz. níže, které ukazuje, jaký je rozdíl v prodyšnosti, tzn. kdy "látkovky" s PUL obalem propouští ven vlkhost a mimčo se tak nepaří, zatímco v "jednorázovkách" zůstala všechna vlhost uzavřena, tzn. zůstala u miminka a zvyšuje se riziko opruzenin.


Nejde ale jen o opruzeniny. Díky neprodyšnosti jednorázovek v nich také roste teplota, takže se tam množí rychleji bakterie. A ještě jeden důležitý poznatek k chlapečkům - jejich pohlavní orgány jsou venku v pytlíku, který je chrání regulováním jejich teploty - když je chladno, přitáhne je k tělu, aby je ohřál, když je teplo, povolí je, aby se mohli chladit. V jednorázovkách dochází k přehřívání pytlíku, což je v poslední době uváděno jako jedna z možných příčin neplodnosti u mužů - u Matyho jsem to viděla hned, pytlík je po rozbalení jednorázovky nataženej jako žvýkačka, jak se tělíčko snažilo kuličky ochladit.
O dalších zdravotních, ekonomických a ekologických výhodách si můžete přečíst např. zde.
Velkou výhodou dnešních látkovek je navíc to, že už se nežehlí. Prostě na 60 stupňů proženete pračkou, pak hurá do sušičky a může se přebalovat.
Takže jsem byla odhodlána látkovat. Nedařilo se nám to první dva měsíce - pořídila jsem AIO MiniMimi od Bambooliku, ale nenaučila jsem se s nimi pracovat. Při každém "podělání" se znečistilo i bodýčko, tepláčky aj. Úspěch začal až po 6 kg, kdy jsem začala používat Bamboolik AI2 a T-Tomi. Musím říct, že mi více vyhovují Bamboolik AI2, které jsou na suchý zip - vždy obvod pasu upravíte přesně podle potřeb miminka, zatímco u patentkových plenek to až tak přesně nesedí. Na druhou stranu mi u Bambooliku vadí, že to není až takové puzzle, jak jsem si myslela. Přicvakávací bambusová vložka nezapadne do zadní kapsy tak, jak jsem si představovala. Ale s troškou zručnosti jsem si i na toto zvykla.
V dnešní době fungujeme takto - ráno vstanu, dám prát pytel znečištěných plen (nejprve "propláchnu moč v nejkratším 15-minutovém programu a pak dám spolu s dětským práškem vyprat na 60 stupňů), po vyprání dám na sušák svrchní kalhotky z PUL (nesmí do sušičky, na přímé slunce či radiátor), zbytek hodím do sušičky. Občas se mi to ze sušičky zdá ještě trošku vlhké, tak rozhodím na sušák a nechám do druhého dne uschnout. Možná to zní jako hromada zbytečné práce navíc, ale podle mě to až tak složité není a všechny ty zdravotní výhody za to stojí.
A jaké pořizovat plenky? Na netu jich najdete spoustu, kromě mnou zmiňovaného Bambooliku a T-Tomi jsem ještě slyšela o Breberkách, Anavy, Petit Lulu a dalších. Slyšela jsem také, že někdo kupuje tyto plenky tzv. z druhé ruky. Možná to zní nehygienicky, ale neodsuzuji to - vždyť i nové plenky si před prvním použitím musíte v pračce vyprat na min. 60 stupňů, abyste je dezinfikovali. Navíc, většina plenek snese občas i praní na 90°C.
Další levnější alternativou je Aliexpress - plenky z Číny. Jsou zde ale otázky kvality a nezávadnosti materiálu. Nedávno jsem jich pár zkusmo objednala a jsem zvědavá, jak se osvědčí. Dodavatelé tam často píší, že se plenky perou na 30 či 40 stupňů, ale já peru zásadně vše na 60 kvůli již zmiňované desinfekci. První AIO z Ali je zatím 3x vypraná na 60, barva stále OK, nerozpadá se a malý se po ní také neosypal. Pokud budete chtít, tak pak můžu napsat i článek, jak se které plenky z Ali osvědčily.
Vzhledem k tomu, že nás ještě čeká několik svátečních návštev, tak se k dalšímu článku nejspíš dostanu až v roce 2018. Proto vám do tohoto roku přeji hodně ZDRAVÍ, štěstí, lásky a spoKOJENÉ dětičky :-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama