Po porodu - nástřih (epiziotomie)

22. prosince 2017 v 12:02 | MK |  Porod a vše kolem
Při porodu jsem se bohužel nevyhnula nástřihu. Nevím, do jaké míry byl opravdu nutný, a ani se po tom nechystám pídit. Budu dnes psát o tom, jak jsem se vyrovnávala s jeho hojením.
V první řadě musím říct, že jsem hned po porodu byla zaskočena očistkami. O jejich existenci jsem věděla, jen jsem netušila, o jak masivní krvácení se den po porodu jedná. Dokonce jsem panikařila a bála se, že mi někde zapomněli něco zašít. Když jsem pochopila, že neumřu na vykrvácení, přepadla mě jiná starost - hrozba infekce nástřihu. Odcházející očistky už tak dost podivně páchnou, já navíc rodila v létě, do pokoje svítilo celé dny sluníčko a hrozně jsem se potila.
Řešení je jediné - je potřeba se hodně sprchovat. A to doopravdy hodně, klidně i po každém kojení, tzn. co 3 hodiny. Sprchovala jsem se prvních 14 dní i v noci. A rozhodně je nutné se osprchovat po vykonání velké potřeby.
Pro sprchování každopádně doporučuji připravit si několik tmavších malých ručníků určených k osušování intimních partií. Protože očistky odchází nepřetržitě, po pár sprchách je ručník nepoužitelný. Navíc, očistky jsou možným zdrojem infekce, takže rozhodně byste si stejným ručníkem neměli utírat zbytek těla.
Jak a čím umývat? Stačí sprcha od pasu dolů, pokud možno vlažná, nebo ideálně studená (já začala vlažnou a přidávala studenou, kolik jsem snesla). Tohle hodně pomáhalo na bolest a otok. Nástřih, resp. švy by se měly po každém umytí osušit. Možná to bude znít divně, ale v tomhle se mi skvěle osvědčil fén. Musíte na něm mít ale funkci studeného vzduchu, při sušení teplým vzduchem se prý švy mohou "srazit" a pak to táhne. Během chviličky jsem měla perfektně vysušeno a nemusela jsem se bát mokvání rány.
U dvou švů jsem byla dost nateklá - na to mi hodně pomohla mastička Hemagel - volně prodejná v lékárně, cena myslím okolo 180 Kč. Lze mazat na nezhojenou ránu, urychluje hojení. Stačí jen malinké množství. Stejně tak jsem na netu četla o sedavých koupelích tuším z dubové kůry, ale nezkoušela jsem.
Důležité také je stehy zbytečně nedráždit, proto jsem manžela poprosila, aby mi skočil do lékárny pro kruh na sezení. V lékárně neměli, tak skočil do hračkárny a koupil mi dětský plavecký kruh za pár korun. Kromě toho, že mě pobavilo, jak vypadá, tak to skvěle funguje, už po prvním dni sezení na kruhu se bolest stehů výrazně zmírnila, takže to za to stálo.
Pár měsíců po porodu mě bolí jizva "uvnitř", což mi kazí intimní chvíle s manželem. Na to mi gynekoložka doporučila Hydrofemin nebo Cicatridinu, obojí s kyselinou hyaluronovou, která urychluje hojení. Druhé zmiňované čípky jsem vyzkoušela a musím po dobrání jednoho balení říct, že se tah opravdu zmírnil. Ještě zkusím i ten Hydrofemin a snad časem potíže vymizí úplně...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 mamcinkoutek mamcinkoutek | E-mail | 15. srpna 2018 v 9:19 | Reagovat

Já po prvním porodu, krvacela tak že mě museli zašívat 2x (takže nástřih byl fakt nutný), dva dny jsem musela skoro furt ležet a pak tak 2 mesice sedět na plovacím kruhu (který doporučuji si připravit každé prvorodičce) nevzpomínám na tohle období moc ráda....ještě že ten druhý byl už v pohodě

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama