Kojení aneb Laktační liga vs. Mamila

14. prosince 2017 v 11:30 | MK |  Kojení
Kojení - bezesporu nejdůležitější zdroj výživy pro miminko minimálně v prvních měsících života. Moje představa během těhotenství byla taková, že na tom nebude žádná věda. Prostě se narodí dítě, vrhne se mi na prs a bude se vydatně krmit.
Náš Maty měl ale asi spavou nemoc - prvních 24 hodin po porodu jenom spal, takže jsem neměla ani šanci se o kojení pokusit. Nakonec se mi podařilo odchytit jednu sestru, která mi ho pomohla probudit. Když už byl vzhůru, tak to taky nebyla žádná sláva. Bohužel, v porodnici, kde jsem rodila, nefungovala žádná laktační poradkyně nebo odborná sestra, která by mi ukázala v praxi, jak na to. Vyfasovala jsem pouze brožuru od Laktační ligy - tam je prý vše detailně popsáno (naleznete na odkazu www.kojeni.cz/maminkam/brozura-kojeni/). No, že by se mi den po porodu chtělo pročítat těch 30 stran, to teda říci nemohu. Nakonec se ale malý začal tak nějak přisávat a s pocitem, že to půjde, jsme odešli domů.
Ten pocit mi vydržel asi tak týden, než se mi malý začal u prsu vztekat, odmítal se přisát, nebo se neustále zalýkal / dávil mlékem. Mléko mi najednou začalo ubývat, a tak jsem neváhala a vyhledala tzv. laktační poradkyni. Neřešila jsem, jakou poradkyni vybrat, prostě jsem vzala vizitku, kterou u nás při návštěvě nechala dětská lékařka a domluvila si konzultaci u nás doma. Naštěstí se jednalo o poradkyni ze sdružení Mamila (www.mamila.sk, pokud by byl problém se slovenštinou, dost je toho přeloženého na kojim.webnode.cz/).
Proč naštěstí? Sice nemám osobní zkušenost s poradkyní z Laktační ligy, ale musím říct, že poradkyně z Mamily mi řekla spoustu věcí, které byly v rozporu s brožurkou Laktační ligy, kterou propagovala porodnice. A nejenom řekla - ukázala mi v praxi, že mé postupy dle výše uvedené brožury jsou špatné a mohou za spoustu problémů, které se u nás vyskytly. Tak například - podle brožury se mají brada, tvář i nos dítěte dotýkat prsu. Podle Mamily se musí dotýkat hlavně ta bradička, protože tou dítě při sání pohybuje a stimuluje tak tok mléka. A opravdu, po změně polohy tak, aby Maty tlačil bradou na prs mu sice mezi nosíkem a prsem vznikla mezera na prst, ale mléko teklo lépe. Myslím, že se mu tím i lépe řídil ten tok. A další věc - poloha dítěte u prsu. Bradavkou při přisávání nesměřujeme na střed úst (což mi připadalo nevím proč logické), ale spíše k nosíku, dítě se tak trošku zakloní, čímž více zaboří do prsu právě bradu, a opět to teče lépe.
Dále mě překvapil bonding, neboli kontakt kůže na kůži mezi matkou a dítětem. U nás se provozuje hned po porodu na sále a tím pro většinu lidí tento pojem končí. Ale laktační poradkyně mi vysvětlila, jak je pro dítě důležitý bonding i týdny či měsíce po narození. Ten malý "přírodní" tvor se řídí základními instinkty. Potřebuje cítit teplo a vůni maminky, aby bylo klidné. Zároveň vnímá tvorbu mléka, takže se i lépe budí na kojení apod. Takže jsem se vykašlala na tchýní vnucované zavinování do zavinovačky a začala jsem s malým spát v posteli a nosit ho v ergonomickém nosítku. Já si vybrala Manduca - je i s novorozeneckou vsadkou. Super je určitě i šátkování, kde je větší možnost volby úvazů, ale na to já tenkrát nesebrala odvahu.
A pak je tu ještě něco, co je u nás do dnes velmi zažité - kapitola Laktační ligy s názvem Jak ukončit kojení? Podle Mamily kojení neukončuje matka, ale dítě. A jak to vlastně vypadá? Příkrmy nenahrazují a nevytlačují kojení, ale pouze jej doplňují. Dítě je i nadále kojeno dle potřeby. Ta potřeba se s věkem mění. Chodím jednou za čas na setkání kojících matek, a musím říct, že jsou tam matky kojící i dvou a víceleté děti, což je pro spoustu čechů nepředstavitelné. Ovšem už to není kojení v pravém slova smyslu, jejich děti chtějí nakojit třeba jen ráno a večer před spaním. Dokonce občas matky samy aktivně prckovi prso nabídnou a dítě řekne, že nemá chuť. Je to přirozené, nemáte nalitá prsa, která svému dítěti chcete upřít, dítě není ve stresu apod. Více ve článku www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/dlhodobe-dojcenie/.
Pokud tedy hledáte poradkyni pro kojení, můžete si vybrat z poradkyň Mamily v ČR, které také často mají skupinové poradenství ve větších městech (vyplatí se určitě zajít si tam už před porodem) a nebo z poradkyň Laktační ligy.
Jelikož už se prcek probouzí, tak pro dnešek končím, ale určitě se k informacím z Mamily ještě vrátím.
Tak kojení zdar! :-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama