Jak na rýmu?

19. prosince 2017 v 19:10 | MK |  Zdraví a nemoci
S čímsi jako rýma jsme se poprvé setkali celkem brzy, v podstatě pár dní po příjezdu domů. Byla to ale taková ta "zadní" rýma, která se nedá odsát, jen mimčo tak zvláštně chrčí. Myslím, že to měl z toho, jak hltal mlíko, tak mu tam občas troška zahučela. Za pár týdnů se to ale srovnalo samo, takže i přes moji počáteční snahu si toto nevyžadovalo žádnou léčbu.
Opravdovou rýmu s pčikáním a hleniskem jsme měli po měsíci - řešila jsem, jak na to. Má první volba byli sprej s mořskou vodou a odsávačka.
Nejprve k tomu, co dávat do nosíku - u Dr. Max mi prodali sprej pro miminka. Až později jsem se dozvěděla, že se sprej nedoporučuje, podle lékárnice způsobuje u miminek záněty středouší. Takže jsme koupili mořskou vodu v kapičkách. Mimo mořské vody lze kapat i vincentku nebo jen převařenou kojeneckou vodu či mateřské mléko - to obsahuje protilátky, které také dezinfikuje nosík (www.chytrazena.cz/detska-ryma-jak-na-rymu-u-miminek-14237.html). V podstatě jde jen o to, aby se rýma udržela vlhká a mimčo ji mohlo buď vypčiknout, nebo polknout, případně se dala odsát, tzn. stačí jen pár kapiček a přimáčknout křidélka nosíku - není nutné ba ani žádoucí se v nosíku nějak rýpat, ani vatovou tyčinkou apod.
Když už je mimi hodně zahleněné a vadí mu to při pití mléka, tak lze použít odsávačku. Ale to opravdu jen minimálně, my při nejhorší rýmě odsávali ráno a večer po koupání. Mám doma všechny tři typy odsávačky. Balonková je na vyhození, nevytáhne ani šušínek z nosu trčíci :-D. Další varianta je odsávat přes odsávačku ústy. To se mi nikdy nepovedlo, malý sebou šije a buď mi to vyrazil z pusy, nebo se mu to nedalo udržet v nosíku. Takže vyhrála odsávačka na vysavač, je to rychlovka. Jen je potřeba si pohlídat, aby mimi mělo při odsávání otevřená ústa. Pak to vyletí raz dva. Pokud odsávat nejde, tak to tou odsávačkou zbytečně nedráždím. Sliznice v nosíku po delším odsávání natíká a mimču se dýchá ještě hůř.
Zjišťovala jsem, jak se řešila rýma v době, kdy ještě nebyly odsávačky, a osvědčilo se nám následující - udržovat vlhký a chladný vzduch, slizničky v nose neotečou (dírky zůstanou široké) a tekutou rýmu buď prcek vypčikne, nebo mu steče do krku (tzv. ji potáhne a polkne). Studený vzduch zajistí větrání, a vlhkost jsme řešili jednoduše - na radiátoru mokrá plína. Na ni kapu ještě pár kapek esenciálního citronového olejíčku - k dostání ve zdravé výživě apod. za cca 70 Kč. Ten olejíček desinfikuje při odpařování vzduch a urychluje léčbu. Navíc, mám ráda tu citrusovou vůni. Dá se použít také Tea Tree apod., určitě vám v obchodě poradí vhodné esence. Mimču to uleví lépe než slavná tygří mast :-)
Budu ráda, když mi napíšete, co na rýmu zabírá u vás. Loučíme se, jde se na kutě..
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama